20 Ağustos 2015 Perşembe

DİKİŞ İYİDİR İYİ


Ben dikiş dikmeyi youtube dan öğrendim.Neden yazıya bunu yazarak başladım? Hemen açıklamak istiyorum. Bundan önce yaşadığım yer çok küçük olduğu için, dikiş kursu orada yaşayan halkın pek de talep ettiği bir şey değildi. Dikiş kursu yerine nakış kursunu tercih ettiklerinden halk eğitim merkezi nakış kursu açmayı tercih ediyordu. Malum kızlar evlenecek. Onlara çeyiz lazım. Bindallılar işlenecek. Havlu çok önemli( Bir türlü anlayamadığım bir şey ,insan o kadar süslü  havluyla nasıl elini yüzünü kurular. Yüzüne batmaz mı. Kafamda deli sorular).Sonra o kenara konan fiskos masası çok önemli. Ha bu arada çarşaf .nevresim onlara danteller geçirilecek. Anlayacağınız bunlar çok daha önemli talepler. Benim dikiş öğrenme isteğim öyle bir kenarda uzun müddet bekledi. Sonra bir gün youtube denilen o güzelim sitenin güzelliklerini keşfettim.Evet gelelim konunun ana fikrine yabancılar bilgi paylaşımı konusunda bizden daha bonkörler. Biz Türkler bu konuda biraz benciliz. Bilgiyi paylaşmaktan sakınıyoruz. Diğer insanların öğrenmesini pek de fazla istemiyoruz. Ya da bunun için fazlaca para talep ediyoruz. Ve de azıcık kıskan cız. Egomuz bizi fazlaca kontrol ediyor. Kendi yaptığımız herhangi bir ürünü, başka biri  yapınca bundan şikayet ediyoruz.deneyen kişiyi hırsızlıkla suçluyoruz. Tekrar ve taklit edilmekten hoşlanmıyoruz. Biricik olmak istiyoruz. Biricik olmak isterken ürettiğimiz ürünü başka yabancı bir siteden taklit ettiğimizi unutuyoruz.Benim düşünceme göre bilgiyi paylaşmak ve bundan sakınmamak gerek. Deneyen insanları takdir etmeli. Çünkü her denemede kişi ürettiği ürüne kendinden mutlaka bir değer katıyor. Sanırım konudan sapıyorum. 


Son dönemde youtube dan manşetli gömlek dikmeyi öğrendim (Daha doğrusu kapalı manşet nasıl yapılır). Ne demiştim yabancılar bu konuda gerçekten çok iyiler. Güzel anlatmışlar. Sanırım becerdim. Bir de siz göz atın.
Altına pantolon şarttı.Gömlek tek başına giyilmez ama değil mi?Yelekle  de kombini tamamlamak şart oldu. Onu da dikeyim aradan çıksın dedim.

Sevgiyle kalın.